





















The AEG LFR71844B Freestanding Washing Machine is a top-of-the-line appliance designed to make laundry day easier and more efficient. With a large capacity and a variety of advanced features, this washing machine is perfect for busy households.
Key features of the AEG LFR71844B Freestanding Washing Machine include:
- ProSense technology that automatically adjusts washing time and energy usage based on the size of the load
- Steam technology that reduces wrinkles and odors, leaving clothes fresh and ready to wear
- ÖKOMix technology that pre-mixes detergent and fabric softener with water before they enter the drum for more effective cleaning
- SoftPlus technology that ensures fabric softener is evenly distributed throughout the load for softer clothes
- A+++ energy efficiency rating, helping you save money on your utility bills
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 57.5cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | ProSteam |
| Key Feature 3 | Wool plus programme |
| Key Feature 2 | ProSense |
| GTIN | 7332543974733 |
| Colour | White |
| Model Number | LFR71844B |
| Programmes | Mix Load 69min, Eco 40-60, Cottons, Synthetics, Delicates, Wool, 20min 3kg, Steam, Outdoor, Hygiene |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 20 min |
| Noise Level | 74 dB |
| No. of Programmes | 10 |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 42 L |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Buttons, Rotary Touch |
| Depth | 57.5 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | ProSteam, ProSense, Wool plus programme |
| Steam | Yes |
| Promotion 2 | Black Friday |
| Promotion 3 | AEG 5 year warranty |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
AEG LFR71844B 8kg 1400 Spin Washing Machine - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


