





The AEG LF7E7431BI Built In Washing Machine is a high-quality appliance designed to seamlessly fit into your kitchen cabinetry. With a sleek and modern design, this washing machine not only looks great but also delivers outstanding performance.
Key features of this model include:
- ProSense technology that automatically adjusts washing time and energy consumption based on the size of the load
- Steam technology to reduce wrinkles and refresh clothes without the need for ironing
- Quiet operation thanks to the inverter motor
- A+++ energy efficiency rating to help save on energy costs
- Large 7kg capacity, perfect for medium-sized households
| Product Range | Integrated Washing Machines |
|---|---|
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.9 cm |
| Product Dimensions | 81.9cm x 59.6cm x 54cm |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | ProSteam |
| Key Feature 3 | Outdoor sports programme |
| Key Feature 2 | ProSense |
| GTIN | 7333394010250 |
| Colour | White |
| Model Number | LF7E7431BI |
| Programmes | Eco 40-60, Cottons, Synthetics, Delicates, Outdoor, Steam, Spin/Drain, Rinse, Hygiene, Duvet, 20min 3kg, Sport, Denim, Wool/Silk |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 20 min |
| Noise Level | 69 dB |
| No. of Programmes | 14 |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Buttons, Rotary Touch |
| Depth | 54 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Integrated |
| Features | ProSteam, ProSense, Outdoor sports programme |
| Steam | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 7 |
| Delay timer | Yes |
AEG LF7E7431BI 7kg 1400 Spin Integrated Washing Machine - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


