

















The AEG LF7C8636BI Built In Washing Machine is a high-quality appliance designed to provide efficient and effective cleaning for your laundry. With a sleek built-in design, this washing machine seamlessly integrates into your kitchen or laundry room for a seamless look.
Key features of the AEG LF7C8636BI Built In Washing Machine include:
- 10kg drum capacity - perfect for large households or bulky items
- ProSense technology - automatically adjusts washing time and energy consumption to suit the load
- Steam Refresh program - removes odors and reduces wrinkles without the need for a full wash
- SoftPlus technology - ensures that fabric softener reaches every part of the fabric for a thorough clean
- ÖKOInverter motor - provides a quiet and energy-efficient performance
| Product Range | Integrated Washing Machines |
|---|---|
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.9 cm |
| Product Dimensions | 81.9cm x 59.6cm x 54cm |
| Water Supply | Cold |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | ProSteam |
| Key Feature 3 | Aqua Control |
| Key Feature 2 | ProSense |
| GTIN | 7332543989614 |
| Colour | White |
| Model Number | LF7C8636BI |
| Programmes | Eco 40-60, Cottons, Synthetics, Delicates, Outdoor, Steam, Spin/Drain, Rinse, Hygiene, Duvet, 20min 3kg, Sport, Denim, Wool/Silk |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 20 min |
| Noise Level | 70 dB |
| No. of Programmes | 14 |
| Weight | 71 kg |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 45 L |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1600 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Buttons, Rotary Touch |
| Depth | 54 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Integrated |
| Features | ProSteam, ProSense, Aqua Control |
| Steam | Yes |
| Spin Speed | 1600 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
AEG LF7C8636BI 8kg 1600 Spin Built in Washing Machine - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


