





















The AEG L9WEC169R Freestanding Washer Dryer is a versatile and efficient laundry appliance that combines the functions of a washing machine and a dryer in one unit. With a generous 10kg washing capacity and 6kg drying capacity, this washer dryer is perfect for large households or busy individuals.
Key features of the AEG L9WEC169R Freestanding Washer Dryer include:
- Energy-efficient performance with an A energy rating
- ProSteam technology that reduces wrinkles and refreshes clothes
- ProSense technology that automatically adjusts the cycle time and energy consumption
- Advanced ÖKOMix technology that ensures detergent and fabric softener are evenly distributed
- Steam Refresh program that removes odors and wrinkles from clothes in just 20 minutes
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Width | 59.7 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Height | 87 cm |
| Product Dimensions | 87cm x 59.7cm x 63.6cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | SensiDry technology |
| Key Feature 3 | NonStop program |
| Key Feature 2 | DualSense & ProSense technology |
| GTIN | 7332543805129 |
| Colour | White |
| Model Number | L9WEC169R |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| No. of Programmes | 11 |
| Washing Performance Class | C |
| Spin Speed | 1600 |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial and Touch |
| Depth | 63.6 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | SensiDry technology, DualSense & ProSense technology, NonStop program |
| Drying Performance Class | C |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Promotions | . |
| Promotion 3 | AEG 5 year warranty |
| Capacity (Kg) | 10 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1600 rpm |
| Smart App Connected | No |
| Dry only option | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 6 |
AEG L9WEC169R 10kg/6kg 1600 Spin Washer Dryer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


