

The AEG L6WEJ841N has a large 8kg washing capacity and 4kg drying capacity, great for medium households
There are fourteen programmes to choose from, so you are sure to find the programme you need to best look after your clothes. Some of these include: Cottons, Synthetics, Wool, Eco 40-60, Delicates, Drain + Spin, just to name a few.
This forward-thinking appliance features a quick wash option, great for when you're in a hurry. The steam function also reduces the time spent ironing your clothes, let your appliance do the work for you!
There is also a timer delay option, meaning the cycle start when is convenient for you, and, you do not need to physically be there to start the cycle.
Order the AEG L6WEJ841N Washing Machine today!
| Product Dimensions | 84.7cm x 59.7cm x 53.4cm |
|---|---|
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | Reduce wrinkles with steam |
| Key Feature 2 | two quick programmes |
| GTIN | 7332543762316 |
| energyrating_link | https://api.eluxmkt.com/external/compliance-documents/GBEnergyLabel/914600106/eLabel/latest/PDF |
| Colour | White |
| Model Number | L6WEJ841N |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time (Full Load) | 20 min |
| Noise Level - Washing | 51 dB |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| Width (cm) | 59.7 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 66.5 kg |
| Washing Performance Class | A |
| Water Consumption | 47 L |
| Washing Capacity | 8 |
| Shipping Height | 90 cm |
| Shipping Width | 64 cm |
| Smart App connected | No |
| Shipping Depth | 61 cm |
| Spin Speed | 1600 |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Depth | 53.4 cm |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Pause & add items function, Steam Function, Variable temperature settings |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 84.7 cm |
| Features | Reduce wrinkles with steam, two quick programmes |
| Energy Efficiency Class | E |
| Dry Load Capacity | 4 |
| Drying Capacity | 4 kg |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1600 rpm |
| Smart App Connected | No |
| Dry only option | No |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 4 |
AEG L6WEJ841N 8kg/4kg 1600 Spin Freestanding Washer Dryer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


