







The AEG L6FBK141B 10kg 1400 Spin Washing Machine in White is a high-capacity, energy-efficient appliance that is perfect for large households or busy families.
Key features of this washing machine include:
- 10kg drum capacity - ideal for large loads or bulky items
- 1400 spin speed - helps to reduce drying time
- Energy efficiency rating of A+++ - saves money on energy bills
- ProSense technology - automatically adjusts cycle time and energy usage for optimal results
- Steam program - removes wrinkles and odors from clothes without the need for ironing
- Delay start function - allows you to set the machine to start at a convenient time
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.7 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.7 cm |
| Product Dimensions | 84.7cm x 59.7cm x 63.6cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | ProSense technology |
| Key Feature 3 | Delay Start |
| Key Feature 2 | AntiAllergy Vapor |
| GTIN | 7333394018195 |
| Colour | White |
| Model Number | L6FBK141B |
| Programmes | Eco 40-60|Cottons|Synthetics|Easy Iron|Delicates|Wool\Silk|Duvet|Spin/Drain|Rinse|Anti Allergy Vapour|Jeans|Sport|Cotton 20|20min 3Kg |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 20 min |
| Noise Level | 76 dB |
| No. of Programmes | 14 |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 74.5 kg |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Shipping Height | 90 cm |
| Shipping Weight | 76 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 71 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | No |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 63.6 cm |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Certifications & Standards | UL - UKCA |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | No |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | ProSense technology, AntiAllergy Vapor, Delay start |
| Steam | No |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 10 |
AEG L6FBK141B 10kg 1400 Spin Washing Machine - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


