













Keep your dishes warm and ready to serve with the AEG KDE911423B Warming Drawer. This sleek and stylish warming drawer is the perfect addition to any modern kitchen.
Key Features:
- Push-pull opening mechanism for easy access
- Temperature range from 30°C to 80°C to keep food warm without drying it out
- Moisture control feature to keep food fresh and delicious
- Anti-fingerprint stainless steel finish for easy cleaning and maintenance
- Soft-closing mechanism for gentle and quiet closing
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Warming Drawers |
| Width | 54 cm |
| Height | 13.9 cm |
| Product Dimensions | 13.9cm x 54cm x 51cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | Integrated vacuum sealer |
| Key Feature 3 | Compact design |
| Key Feature 2 | 5 sealing functions |
| GTIN | 7332543501144 |
| Colour | Grey |
| Model Number | KDE911423B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Warmer Drawer |
| Door Open Type | Push & Pull |
| Depth | 51 cm |
| Accessories | Starter kit with 50 high quality sous vide bags included: Contains 25 bags 35x25cm and 25 bags 20x30cm. These high quality sous vide bags are suitable for both cooking and freezing from +100°C to -40°C. |
| Indication Light | Yes |
| Features | Integrated vacuum sealer, 5 sealing functions, Compact design |
| Functions | Marinating/Infusion, Max.vacuum, Med.vacuum, Min.vacuum, Sealing time |
AEG KDE911423B Warming Drawer - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

