





















The AEG IPE84531FB Induction Hob is a sleek and modern addition to any kitchen. With its black glass finish and touch controls, this hob not only looks great but is also easy to use and clean.
Key features of this induction hob include:
- Powerful induction technology for quick and efficient cooking
- FlexiBridge feature allows you to combine cooking zones for larger pots and pans
- Hob2Hood technology enables the hob to communicate with compatible range hoods for automatic ventilation
- Booster function for rapid heating when you need it
- Child safety lock to prevent accidental operation
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Width | 78 cm |
| Height | 4.4 cm |
| Product Dimensions | 4.4cm x 78cm x 52cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | Pure touch design |
| Key Feature 3 | PowerBoost function |
| Key Feature 2 | LED slider control |
| GTIN | 7332543669158 |
| Colour | Black |
| Model Number | IPE84531FB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Weight | 12.54 kg |
| Shipping Height | 11.8 cm |
| Shipping Weight | 13.72 kg |
| Shipping Width | 86.8 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Cooking Element 4 Power | 2.3kW |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 3 Power | 2.3kW |
| Cooking Element 1 Power | 2.3kW |
| Cooking Element 2 Power | 2.3kW |
| Depth | 52 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Features | Pure touch design, LED slider control, PowerBoost function |
| Number of hob zones | 4 |
| Control position | Front |
AEG IPE84531FB 80cm Induction Hob - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

