











The AEG IKX64301CB 59cm Induction Hob in Black is a sleek and modern addition to any kitchen. With its black ceramic glass surface and touch controls, this induction hob not only looks great, but is also easy to use and clean.
Key Features:
- 4 induction zones for flexible cooking options
- PowerBoost function for rapid heating
- Timer function for precision cooking
- Auto safety switch off for peace of mind
- Child lock for added safety
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Width | 59 cm |
| Height | 4.4 cm |
| Product Dimensions | 4.4cm x 59cm x 52cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | 4 Induction Zones |
| Key Feature 3 | Minute Minder |
| Key Feature 2 | Direct Touch Controls |
| GTIN | 7333394050577 |
| Colour | Black |
| Model Number | IKX64301CB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Induction Hob |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Weight | 10.1 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 11.8 cm |
| Shipping Weight | 11.2 kg |
| Shipping Width | 67.8 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element Type | Induction |
| Depth | 52 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Features | 4 induction zones, Direct Touch controls, Minute Minder |
| Number of hob zones | 4 |
| Electrical connection | Hard wired |
| Control position | Front |
AEG IKX64301CB 59cm Induction Hob - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

