













60cm built in induction hob maxiSense with 4 cooking sections. Windmill design, 2 bridged zones, accoustic timer signal, automax function, easy to reach front controls, auto safety switch off, child safety control lock, 99 minute timer with accoustic signal and wipe clen ceramic hob surface.
Depth (mm): 520
| Product Dimensions | 4.4cm x 59cm x 52cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | DoubleBridge |
| Key Feature 3 | PowerBoost |
| Key Feature 2 | Direct Touch Controls |
| GTIN | 7332543593552 |
| Colour | Black |
| Model Number | IKE64450FB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Induction Hob |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Number of Power Levels | 14 |
| Weight | 11.5 kg |
| Shipping Height | 11.8 cm |
| Shipping Weight | 12.3 kg |
| Shipping Width | 67.8 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element Type | Induction |
| Depth | 52 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Height (cm) | 4.4 cm |
| Features | DoubleBridge, Direct Touch Controls, PowerBoost |
| Number of hob zones | Linked zones |
| Electrical connection | Hard wired |
| Control position | Front |
AEG IKE64450FB 59cm Induction Hob - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

