









The AEG IBX64200CB 59cm Induction Hob in black is a sleek and modern addition to any kitchen. With its advanced technology and user-friendly design, this hob makes cooking a breeze.
Key features include:
- 4 induction zones for efficient cooking
- Touch controls for easy operation
- PowerBoost function for quick heating
- Timer function for precise cooking
- Child lock for added safety
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Width | 59 cm |
| Height | 4.8 cm |
| Product Dimensions | 4.8cm x 59cm x 60cm |
| Amp Rating | 13 amp |
| Country of Origin | Romania |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | 4-zone induction |
| Key Feature 3 | Touch controls |
| Key Feature 2 | Boost function |
| GTIN | 7333394050560 |
| Colour | Black |
| Model Number | IBX64200CB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Weight | 8.6 kg |
| Shipping Height | 12.5 cm |
| Shipping Weight | 9.4 kg |
| Shipping Width | 67.8 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element Type | Induction |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Induction: heats quicker than other types of hobs, Booster Function: rapidly gets pots boiling and pans hot, Touch Controls: designed for effective temperature control, Key Lock feature: lock cooking settings from the time to the temperature. |
| Certifications & Standards | CE/DEMKO/UKCA/UL |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Features | 4-zone induction, Boost function, Touch controls |
| Number of hob zones | 4 |
| Electrical connection | Plug in 13a plug/cable supplied |
| Control position | Front |
AEG IBX64200CB 59cm Induction Hob - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

