















Key features include:
- 5 cooking zones for versatile meal preparation
- Bridge function to combine two cooking zones for larger pots and pans
- Direct Touch control for precise temperature adjustment
- Timer function for convenient cooking
- Residual heat indicators to prevent accidental burns
This ceramic hob from AEG is perfect for busy home cooks who want a reliable and efficient cooking appliance.
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Ceramic Hobs |
| Width | 91 cm |
| Height | 5.4 cm |
| Product Dimensions | 5.4cm x 91cm x 52cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | Individually controlled zones |
| Key Feature 2 | Boost function |
| GTIN | 7332543814732 |
| Colour | Black |
| Model Number | HRE95770FB |
| Key Feature 4 | OptiHeat indicator |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Control Type | Touch Control |
| Cooking Element 4 Power | 1.8kW |
| Cooking Element 5 Power | 1.4kW |
| Cooking Element 3 Power | 1.2kW |
| Cooking Element 1 Power | 1.8kW |
| Cooking Element 2 Power | 2.7kW |
| Depth | 52 cm |
| Boost Function | Yes |
| Features | Individually controlled zones, Boost function, OptiHeat indicator |
| Number of hob zones | 5 |
| Control position | Front |
AEG HRE95770FB 90cm Ceramic Hob - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

