

















The AEG HKB95450NB Gas Hob is a sleek and modern addition to any kitchen. With its black glass surface and stainless steel trim, this hob not only looks stylish but is also incredibly functional.
Key features include:
- Five burners for versatile cooking options
- Flame failure safety device for peace of mind
- Automatic ignition for easy operation
- Cast iron pan supports for durability and stability
- Easy-to-use rotary controls for precise heat settings
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Gas Hobs |
| Width | 88 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 6.1 cm |
| Product Dimensions | 6.1cm x 88cm x 51cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | StepPower & Flamelight |
| Key Feature 3 | Residual heat indicators |
| Key Feature 2 | Minute Minder |
| GTIN | 7332543754021 |
| Colour | Black |
| Model Number | HKB95450NB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Pan Supports | Yes |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Number of Power Levels | 3 |
| Weight | 20.2 kg |
| Wok Burner | Yes |
| Shipping Height | 17.2 cm |
| Shipping Weight | 21.2 kg |
| Shipping Width | 105.4 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Control Type | Dials and Touch Control |
| Cooking Element Type | Gas |
| Depth | 51 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Features | StepPower & Flamelight, Minute Minder, Residual heat indicators |
| Flame Safety Device | Yes |
AEG HKB95450NB 90cm Gas Hob - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

