



















Key features include:
- Five burners in various sizes to accommodate different cookware
- Flame failure safety device for added peace of mind
- Cast iron pan supports for stability and durability
- Easy-to-use rotary controls for precise temperature adjustment
- Wok burner for high heat cooking
- Automatic ignition for quick and easy start-up
Whether you're simmering, boiling, or frying, the AEG HKB75820NB Gas Hob provides the versatility and performance you need to create delicious meals with ease.
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Gas Hobs |
| Width | 74 cm |
| Height | 10.4 cm |
| Product Dimensions | 10.4cm x 74cm x 51cm |
| LPG Conversion Kit Available | Yes |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | StepPower feature |
| Key Feature 3 | Dedicated wok burner |
| Key Feature 2 | Speed burners |
| GTIN | 7332543978779 |
| Colour | Black |
| Model Number | HKB75820NB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Pan Supports | Yes |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Control Type | Rotary |
| Cooking Element 4 Power | 3.9kW |
| Cooking Element 5 Power | 2kW |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 3 Power | 2kW |
| Cooking Element 1 Power | 1kW |
| Cooking Element 2 Power | 1.9kW |
| Depth | 51 cm |
| Features | StepPower feature, Speed burners, Dedicated wok burner |
| Pan support | Cast iron |
| Wok burner | Yes |
| Number of hob zones | 5 |
| Control position | Front |
AEG HKB75820NB 75cm Gas Hob - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

