





















The AEG HK634060XB Ceramic Hob is a sleek and modern addition to any kitchen. With its black ceramic glass surface and touch controls, this hob not only looks great but is also easy to use and clean.
Key features include:
- 4 cooking zones for versatile cooking options
- Direct touch control for precise heat adjustments
- Residual heat indicators to alert you to hot surfaces
- Child safety lock for peace of mind
- Automatic safety switch off for added protection
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Ceramic Hobs |
| Width | 57.6 cm |
| Height | 3.8 cm |
| Product Dimensions | 3.8cm x 57.6cm x 51.6cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | AutoMax feature |
| Key Feature 3 | Adjustable timer |
| Key Feature 2 | Stop+Go function |
| GTIN | 7332543486182 |
| Colour | Black |
| Model Number | HK634060XB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Weight | 7.7 kg |
| Warranty Information | automatic (consumer keeps receipt) |
| Shipping Height | 11.8 cm |
| Shipping Weight | 8.7 kg |
| Shipping Width | 67.8 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Cooking Element 4 Power | 0.75 |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Cooking Element 3 Power | 1.5 |
| Cooking Element 1 Power | 1.2 |
| Cooking Element 2 Power | 1.2 |
| Depth | 51.6 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Certifications & Standards | DEMKO/UKCA/UL |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | No |
| Features | AutoMax feature, Stop+Go function, Adjustable timer |
| Flexible Induction Zone | Yes |
| Number of hob zones | 4 |
| Electrical connection | Hard wired |
| Control position | Front |
AEG HK634060XB 60cm Ceramic Hob - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

