

















The AEG HK624010FB Ceramic Hob is a sleek and modern addition to any kitchen. With four cooking zones and touch controls, this hob is both stylish and easy to use.
Key features include:
- Four cooking zones for versatile cooking options
- Touch controls for precise temperature adjustments
- Ceramic glass surface for easy cleaning
- Residual heat indicators to prevent accidents
- Child lock feature for added safety
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Ceramic Hobs |
| Width | 59 cm |
| Height | 3.8 cm |
| Product Dimensions | 3.8cm x 59cm x 52cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | Extendable zone |
| Key Feature 3 | Touch controls |
| Key Feature 2 | Residual Heat Indicators |
| GTIN | 7332543486168 |
| Colour | Black |
| Model Number | HK624010FB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Power | 6400 W |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Power Levels | 9 |
| Weight | 7.7 kg |
| Shipping Height | 11.8 cm |
| Shipping Weight | 8.4 kg |
| Shipping Width | 67.8 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | 2.2kW |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Cooking Element 3 Power | 2.2kW |
| Cooking Element 1 Power | 1.2kW |
| Cooking Element 2 Power | 1.2kW |
| Depth | 52 cm |
| Features | Extendable zone, Residual heat indicators, Touch controls |
| Number of hob zones | 4 |
| Electrical connection | Hard wired |
| Control position | Front |
AEG HK624010FB 60cm Ceramic Hob - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

