



















| Product Dimensions | 6cm x 85.7cm x 52cm |
|---|---|
| Colour | Stainless |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | StepPower controls |
| Key Feature 3 | Powerful Wok |
| Key Feature 2 | 5 Speed Burners |
| GTIN | 7332543756865 |
| Model Number | HGB95522YM |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Gas Hob |
| Pan Supports | Yes |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Number of Power Levels | 9 |
| Weight | 15.8 kg |
| Shipping Height | 17 cm |
| Shipping Weight | 16.8 kg |
| Shipping Width | 101 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Control Type | Rotary |
| Cooking Element 4 Power | Middle rear - Power/Diameter: 1900W/70mm |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 3 Power | Middle Front - Power/Diameter: 1000W/54mm |
| Cooking Element 1 Power | Right front - Power/Diameter: 3000W/100mm |
| Cooking Element 2 Power | Right rear - Power/Diameter: 1900W/70mm |
| Depth | 52 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | StepPower controls: heat can be set at levels 1 to 9, High-speed burners get you cooking up to 20% faster , Cast iron pan supports let you slide your cookware easily and safely without having to lift them, Integrated Ignition |
| Height (cm) | 6 cm |
| Features | StepPower controls, 5 Speed Burners, Powerful Wok |
| Flame Safety Device | Yes |
AEG HGB95522YM 85.7cm Gas Hob - Stainless
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

