



















The AEG HGB75420YM Gas Hob is a sleek and modern addition to any kitchen. With four burners, including a powerful wok burner, this hob provides plenty of cooking space for all your culinary needs. The hob also features cast iron pan supports, giving it a sturdy and durable feel.
Key features of the AEG HGB75420YM Gas Hob include:
- 4 burners for versatile cooking options
- Powerful wok burner for quick and efficient cooking
- Cast iron pan supports for added stability
- Easy-to-use rotary controls for precise heat adjustment
- Flame failure safety device for peace of mind
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Gas Hobs |
| Width | 74.5 cm |
| Height | 4.4 cm |
| Product Dimensions | 4.4cm x 74.5cm x 51cm |
| LPG Conversion Kit Available | Yes |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | StepPower feature |
| Key Feature 3 | Dedicated wok burner |
| Key Feature 2 | Speed burners |
| GTIN | 7332543735860 |
| Colour | Silver |
| Model Number | HGB75420YM |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Pan Supports | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Weight | 12.3 kg |
| Shipping Height | 17 cm |
| Shipping Weight | 13 kg |
| Shipping Width | 88 cm |
| Shipping Depth | 62 cm |
| Control Type | Rotary |
| Cooking Element 4 Power | 3kW |
| Cooking Element 5 Power | 1kW |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 3 Power | 4kW |
| Cooking Element 1 Power | 1.9kW |
| Cooking Element 2 Power | 1.9kW |
| Depth | 51 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Features | StepPower feature, Speed burners, Dedicated wok burner |
AEG HGB75420YM 75cm Gas Hob - Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

