



















Key features:
- Four burners, including a wok burner for high heat cooking
- Cast iron pan supports for stability and durability
- Sleek and modern design that will complement any kitchen aesthetic
- Easy to use controls for precise temperature adjustment
- Flame failure safety device for added peace of mind
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Gas Hobs |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 4.4 cm |
| Product Dimensions | 4.4cm x 59.5cm x 51cm |
| LPG conversion kit | LPG convertible kit included |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | StepPower feature |
| Key Feature 3 | Dedicated wok burner |
| Key Feature 2 | Speed burners |
| GTIN | 7332543735990 |
| Colour | Silver |
| Model Number | HGB64420YM |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Pan Supports | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Weight | 10 kg |
| Shipping Height | 16 cm |
| Shipping Weight | 10.6 kg |
| Shipping Width | 68 cm |
| Shipping Depth | 62 cm |
| Control Type | Rotary |
| Cooking Element 4 Power | 1.9kW |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 3 Power | 1kW |
| Cooking Element 1 Power | 4kW |
| Cooking Element 2 Power | 1.9kW |
| Depth | 51 cm |
| Features | StepPower feature, Speed burners, Dedicated wok burner |
| Pan support | Cast iron |
| Number of hob zones | 4 |
| Control position | Front |
AEG HGB64420YM 60cm Gas Hob - Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

