













The AEG HGB64200SM Gas Hob is a sleek and modern addition to any kitchen. With its stainless steel finish and black enamel pan supports, this hob not only looks great but is also highly functional.
Key Features:
- 4 burners for versatile cooking options
- Flame failure safety device for added peace of mind
- Automatic ignition for easy start-up
- Cast iron pan supports for durability
- Front control knobs for easy access
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Gas Hobs |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 4.4 cm |
| Product Dimensions | 4.4cm x 59.5cm x 51cm |
| LPG conversion kit | LPG convertible kit included |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | Speed burners |
| Key Feature 3 | Automatic shut-off |
| Key Feature 2 | Integrated ignition |
| GTIN | 7332543735723 |
| Colour | Silver |
| Model Number | HGB64200SM |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Pan Supports | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Weight | 9.6 kg |
| Shipping Height | 16 cm |
| Shipping Weight | 10.2 kg |
| Shipping Width | 68 cm |
| Shipping Depth | 62 cm |
| Control Type | Rotary |
| Cooking Element 4 Power | 1kW |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 3 Power | 1.9kW |
| Cooking Element 1 Power | 1.9kW |
| Cooking Element 2 Power | 3kW |
| Depth | 51 cm |
| Features | Speed burners, Integrated ignition, Automatic shut-off |
| Pan support | Cast iron |
| Wok burner | No |
| Number of hob zones | 4 |
| Electrical connection | Plug in 13a plug/cable supplied |
| Control position | Front |
AEG HGB64200SM 60cm Gas Hob - Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

