AEG FSS83708P Built In Dishwasher - 15 Place Settings
- ColourWhite
- CutleryTray
- Energy RateD
- Noise level44 dB (A)
- Place setting15
- QuickwashYes
- Smart ConnectedYes
- Timer delayYes
- Water use (Litres)11
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN911434538
The AEG FSS83708P Built In Dishwasher is a high-quality appliance designed to make dishwashing a breeze. With a sleek stainless steel finish and a modern design, this dishwasher will blend seamlessly into any kitchen decor.
Key Features:
- XXL interior space allows for more dishes to be washed at once
- ProClean technology ensures a thorough clean every time
- AutoSense feature adjusts water usage based on load size
- QuickSelect controls make it easy to choose the perfect wash cycle
- TimeSaver option reduces cycle time without compromising on performance
- Extra Silent program operates at a whisper-quiet noise level
| Manufacturer | Aeg |
|---|---|
| GTIN | 911434538 |
| Colour | White |
| Model Number | FSS83708P |
| Colour Group | White |
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.8 cm |
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.6cm x 55cm |
| Colour | White |
| Key Feature 1 | SprayZone technology |
| Key Feature 3 | SatelliteClean |
| Key Feature 2 | QuickSelect with Wi-Fi |
| Programmes | Economy wash, Glass Care/Delicate Programme, Intensive Cycle, Pre Rinse, Quick Wash |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 7 |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Place Setting Capacity | 15 |
| Water Consumption | 11 L |
| Control Type | Touch and Slide |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Installation Type | Integrated |
| Features | SprayZone technology, QuickSelect with Wi-Fi, SatelliteClean |
| Drying Technology | AirDry |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 15 |
| Water use (Litres) | 11 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Noise level | 44 dB (A) |
| Smart Connected | Yes |


