













Key features of the AEG FSS82827P Built In Dishwasher include:
- 13 place settings capacity, providing ample space for all your dishes
- A+++ energy efficiency rating, helping you save on energy costs
- Time-saving ProClean technology ensures thorough cleaning in every cycle
- AirDry technology automatically opens the door at the end of the cycle to allow for natural drying
- Sensorlogic technology adjusts water consumption based on load size and soil level
- SoftGrip wine glass holders keep delicate glassware secure during the wash cycle
Overall, the AEG FSS82827P Built In Dishwasher is a reliable and efficient appliance that will make dishwashing a breeze.
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.8 cm |
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.6cm x 55cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | ComfortLift mechanism |
| Key Feature 3 | AirDry function |
| Key Feature 2 | SoftGrip & SoftSpike |
| GTIN | 7332543807598 |
| Model Number | FSS82827P |
| Programmes | Economy wash, Glass Care/Delicate Programme, Intensive Cycle, Pre Rinse, Quick Wash Time |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 7 |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Place Setting Capacity | 12 |
| Water Consumption | 11 L |
| Wash Efficiency | E |
| Control Type | Touch Control |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Installation Type | Integrated |
| Features | ComfortLift mechanism, SoftGrip & SoftSpike, AirDry function |
| Drying Technology | AirDry |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 12 |
| Water use (Litres) | 11 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 44 dB (A) |
| Smart Connected | No |
AEG FSS82827P Built In Dishwasher - 12 Place Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


