

















The AEG FSS64907Z Built In Dishwasher is a top-of-the-line appliance that will make dishwashing a breeze. With its sleek design and advanced features, this dishwasher is perfect for any modern kitchen.
Key features include:
- XXL interior space allows for more dishes to be washed at once
- ProClean technology ensures a thorough clean every time
- AutoSensor technology adjusts water usage based on the level of dirtiness
- SoftGrip wine glass holders keep delicate glassware secure during the wash cycle
- TimeSaver function reduces cycle time by up to 50%
| Product Range | Integrated Dishwashers |
|---|---|
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.8 cm |
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.6cm x 55cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | SatelliteClean technology |
| Key Feature 3 | QuickSelect |
| Key Feature 2 | MaxiFlex drawer |
| GTIN | 7332543982370 |
| Colour | White |
| Model Number | FSS64907Z |
| Programmes | 160 Minutes, 60 Minutes, 90 Minutes, AUTO Sense, ECO, Machine Care, Quick 30 Minutes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 7 |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Weight | 37.2 kg |
| Water Consumption | 10.5 L |
| Shipping Height | 86.4 cm |
| Shipping Weight | 38.6 kg |
| Shipping Width | 63.5 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Built-in Display | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Built In |
| Features | SatelliteClean technology, MaxiFlex drawer, QuickSelect |
| Drying Technology | AirDry |
| Promotion 3 | AEG 5 year warranty |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 14 |
| Water use (Litres) | 10.5 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Noise level | 44 dB (A) |
AEG FSS64907Z Built In Dishwasher - 14 Place Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


