

















The AEG FSS53637Z Built In Dishwasher is a sleek and efficient appliance that will make cleaning up after meals a breeze. With a variety of advanced features, this dishwasher is sure to become an essential part of your kitchen.
Key features of the AEG FSS53637Z Built In Dishwasher include:
- ProClean technology ensures a thorough clean every time
- XXL interior provides ample space for all your dishes
- QuickSelect controls make it easy to choose the perfect settings
- AutoSense feature adjusts water usage based on load size
- TimeSaver option reduces cycle time for when you're in a hurry
| Product Range | Integrated Dishwashers |
|---|---|
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.8 cm |
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.6cm x 55cm |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | SatelliteClean technology |
| Key Feature 3 | AirDry |
| Key Feature 2 | QuickSelect touchscreen slider |
| GTIN | 7332543788286 |
| Model Number | FSS53637Z |
| Programmes | 160 Minutes, 60 Minutes, 90 Minutes, AUTO Sense, ECO, Machine Care, Quick 30 Minutes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 7 |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Place Setting Capacity | 13 |
| Weight | 37.8 kg |
| Water Consumption | 9.9 L |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Weight | 39.3 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Control Type | Touch |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Built-in Display | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Integrated |
| Features | SatelliteClean technology, QuickSelect touchscreen slider, AirDry |
| Drying Technology | AirDry |
| Promotion 3 | AEG 5 year warranty |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 13 |
| Water use (Litres) | 9.9 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 44 dB (A) |
AEG FSS53637Z Integrated Dishwasher - 13 Place Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


