

















| Product Dimensions | 81.8cm x 59.6cm x 55cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | ComfortLift technology |
| Key Feature 3 | MaxiFlex drawer |
| Key Feature 2 | QuickSelect Touch Screen slider |
| GTIN | 7332543761197 |
| Model Number | FSE83837P |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Weight | 45.4 kg |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Weight | 47.5 kg |
| Shipping Width | 63.5 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Display Type | Digital |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Height (cm) | 81.8 cm |
| Features | ComfortLift technology, QuickSelect Touch Screen slider, MaxiFlex drawer |
| Energy Efficiency Class | D |
| Drying Technology | AirDry |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 14 |
| Water use (Litres) | 11 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Noise level | 44 dB (A) |
| Smart Connected | No |
AEG FSE83837P 9000 ComfortLift 60cm Full-Size Dishwasher
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


