

















Key Features:
- 7 wash programs to suit different types of dishes and cleaning needs
- Time-saving ProClean technology ensures a thorough clean every time
- ComfortLift technology allows for easy loading and unloading of dishes
- A+++ energy efficiency rating helps save on energy costs
- AirDry technology automatically opens the door at the end of the cycle to allow for natural drying
Overall, the AEG FSE74747P Built In Dishwasher is a reliable and efficient appliance that will make dishwashing easier and more convenient.
| Product Range | Integrated Dishwashers |
|---|---|
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.8 cm |
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.6cm x 55cm |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | GlassCare features |
| Key Feature 3 | AirDry |
| Key Feature 2 | SatelliteClean technology |
| GTIN | 7332543975198 |
| Colour | White |
| Model Number | FSE74747P |
| Programmes | 60 Minutes, 60 Minutes, 90 Minutes, AUTO Sense, ECO, Machine Care, Quick 30 Minutes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 7 |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Place Setting Capacity | 15 |
| Weight | 38.3 kg |
| Water Consumption | 11 L |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Integrated |
| Features | GlassCare features, SatelliteClean technology, AirDry |
| Drying Technology | AirDry |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 15 |
| Water use (Litres) | 11 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Noise level | 44 dB (A) |
| Smart Connected | No |
AEG FSE74747P Built In Dishwasher - White - 15 Place Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


