















The AEG FSE72507P Built In Slimline Dishwasher is a sleek and efficient appliance that will make dishwashing a breeze. With its compact design, this dishwasher is perfect for smaller kitchens or households. Despite its size, it still offers ample space for all your dishes, glasses, and cutlery.
Key features of the AEG FSE72507P Built In Slimline Dishwasher include:
- 10 place settings capacity
- 7 wash programs to suit different needs
- Quick wash option for when you're in a hurry
- AutoSense feature for optimized water and energy usage
- Delay start function for convenience
- Height-adjustable upper basket for larger items
- Quiet operation at only 45 decibels
| Product Range | Integrated Slimline Dishwashers |
|---|---|
| Width | 44.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.8 cm |
| Product Dimensions | 81.8cm x 44.6cm x 55cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | SatelliteClean technology |
| Key Feature 3 | QuickSelect touchscreen slider |
| Key Feature 2 | MaxiFlex drawer |
| GTIN | 911074064 |
| Model Number | FSE72507P |
| Programmes | 160 Minutes, 60 Minutes, 90 Minutes, AUTO Sense, ECO, Machine Care, Quick 30 Minutes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Slimline Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 7 |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Place Setting Capacity | 10 |
| Weight | 37.13 kg |
| Water Consumption | 9.9 L |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Weight | 38.61 kg |
| Shipping Width | 49 cm |
| Shipping Depth | 68.5 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Built-in Display | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Integrated |
| Features | SatelliteClean technology, MaxiFlex drawer, QuickSelect touchscreen slider |
| Drying Technology | AirDry |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 10 |
| Water use (Litres) | 10 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Noise level | 44 dB (A) |
| Smart Connected | No |
AEG FSE72507P Built In Slimline Dishwasher - White - 10 Place Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


