

















The AEG FSE62407P Built In Slimline Dishwasher is a sleek and efficient appliance that will make cleaning up after meals a breeze. With its compact design, this dishwasher is perfect for smaller kitchens or households.
Key Features:
- 10 place settings capacity
- QuickSelect controls for easy program selection
- ProClean technology for powerful cleaning
- XtraDry option for enhanced drying results
- TimeSaver function for quicker cycles
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Integrated Slimline Dishwashers |
| Width | 44.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.8 cm |
| Product Dimensions | 81.8cm x 44.6cm x 55cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | SatelliteClean technology |
| Key Feature 2 | QuickSelect touchscreen slider |
| GTIN | 7332543735563 |
| Model Number | FSE62407P |
| Programmes | 160 Minutes, 60 Minutes, 90 Minutes, AUTO Sense, ECO, Machine Care, Quick 30 Minutes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Slimline Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 46 dB |
| No. of Programmes | 7 |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Place Setting Capacity | 9 |
| Weight | 37.13 kg |
| Water Consumption | 9.9 L |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Weight | 38.61 kg |
| Shipping Width | 49 cm |
| Shipping Depth | 68.5 cm |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Integrated |
| Features | SatelliteClean technology, QuickSelect touchscreen slider, Beam-on-floor technology |
| Drying Technology | AirDry |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 9 |
| Water use (Litres) | 10 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 46 dB (A) |
| Smart Connected | No |
AEG FSE62407P Integrated Slimline Dishwasher - 9 Place Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


