















Upgrade your kitchen with the AEG FSB54907Z Integrated Dishwasher. With a spacious capacity of 14 place settings, this dishwasher is perfect for large families or dinner parties. The AirDry technology ensures that your dishes come out dry and ready to be put away without any extra effort. The MaxiFlex feature allows you to easily adjust the layout of the interior to accommodate different types of dishes and cookware.
- AirDry technology for efficient drying
- MaxiFlex feature for customizable interior layout
- 14 place settings for large capacity
- Integrated design for seamless look in your kitchen
- Multiple wash programs for versatile cleaning options
| Product Range | Integrated Dishwashers |
|---|---|
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.8 cm |
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.6cm x 55cm |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | AirDry |
| Key Feature 3 | Customisable space with MaxiFlex |
| Key Feature 2 | QuickLift |
| GTIN | 7333394107394 |
| Model Number | FSB54907Z |
| Programmes | 90 Minutes, AUTO Sense, ECO, Machine Care, Quick 30 Minutes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 5 |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Weight | 35 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 86.4 cm |
| Shipping Weight | 36 kg |
| Shipping Width | 63.5 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Control Type | Touch and Button |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Certifications & Standards | UKCA, UL-EU |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Hinge type | Sliding Hinge |
| Features | AirDry, QuickLift, Customisable space with MaxiFlex |
| Energy Efficiency Class | C |
| Drying Technology | AirDry |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 14 |
| Water use (Litres) | 10.5 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Noise level | 44 dB (A) |
| Smart Connected | No |
AEG FSB54907Z Integrated Dishwasher - 14 Place Settings, AirDry & MaxiFlex
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


