















The AEG FSB42607Z Built In Dishwasher is a sleek and efficient appliance that will make dishwashing a breeze. With a variety of advanced features, this dishwasher is perfect for any modern kitchen.
Key Features:
- XXL interior space allows for more dishes to be washed at once
- ProClean technology ensures a thorough and powerful clean every time
- ComfortLift feature allows for easy loading and unloading of dishes
- AutoSense program adjusts water usage and temperature based on load size
- TimeSaver function reduces cycle time for when you need dishes done quickly
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.8 cm |
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.6cm x 55cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | AirDry |
| Key Feature 3 | 30-minute cycle |
| Key Feature 2 | AutoSense program |
| GTIN | 911535221 |
| Model Number | FSB42607Z |
| Programmes | 90 Minutes, AUTO Sense, ECO, Machine Care, Quick 30 Minutes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 46 dB |
| No. of Programmes | 5 |
| Number of Temperature Settings | 3 |
| Place Setting Capacity | 13 |
| Water Consumption | 9.9 L |
| Control Type | Touch |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Integrated |
| Features | AirDry, AutoSense program, 30-minute cycle |
| Drying Technology | AirDry |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 13 |
| Water use (Litres) | 9.9 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 46 dB (A) |
AEG FSB42607Z Integrated Dishwasher - White - 13 Place Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


