

















The AEG FFB73727PW Freestanding Dishwasher is a top-of-the-line appliance that will make cleaning up after meals a breeze. With advanced features and a sleek design, this dishwasher is perfect for any modern kitchen.
Key features include:
- 10 wash programs to choose from, including intensive, eco, and quick wash options
- ProClean technology ensures thorough cleaning and sparkling results every time
- XtraDry feature for extra drying power, leaving dishes completely dry and ready to put away
- TimeSaver function allows you to cut the cycle time in half for when you're in a hurry
- ComfortLift technology lifts the lower basket to a convenient height, making loading and unloading dishes easier than ever
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 59.7 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.7cm x 60.3cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | GlassCare features |
| Key Feature 3 | SatelliteClean technology |
| Key Feature 2 | MaxiFlex drawer |
| GTIN | 7332543827213 |
| Colour | White |
| Model Number | FFB73727PW |
| Programmes | 60 Minutes, 60 Minutes, 90 Minutes, Auto, ECO, Extra Silent, Machine Care, Quick 30 Minutes, Rinse & Hold |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 9 |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Place Setting Capacity | 15 |
| Water Consumption | 11 L |
| Control Type | Button |
| Depth | 60.3 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Built-in Display | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | GlassCare features, MaxiFlex drawer, SatelliteClean technology |
| Drying Technology | AirDry |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 15 |
| Water use (Litres) | 11 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Noise level | 44 dB (A) |
| Smart Connected | No |
AEG FFB73727PW Dishwasher - White - 15 Place Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


