

















The AEG FFB73727PM Freestanding Dishwasher is a top-of-the-line appliance that will revolutionize the way you clean your dishes. With its sleek design and advanced features, this dishwasher is a must-have for any modern kitchen.
Key features include:
- ProClean technology ensures a thorough clean every time
- XXL interior capacity allows for more dishes to be cleaned in one cycle
- Satellite Spray Arm reaches every corner of the dishwasher for a complete clean
- AutoSensor technology adjusts water usage based on the cleanliness of the dishes
- TimeSaver function reduces cycle time without compromising on results
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 59.7 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.7cm x 60.3cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | GlassCare features |
| Key Feature 3 | SatelliteClean technology |
| Key Feature 2 | MaxiFlex drawer |
| GTIN | 7332543827206 |
| Colour | Silver |
| Model Number | FFB73727PM |
| Programmes | 160 Minutes, 60 Minutes, 90 Minutes, Auto, ECO, Extra Silent, Machine Care, Quick 30 Minutes, Rinse & Hold |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 9 |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Place Setting Capacity | 15 |
| Water Consumption | 11 L |
| Control Type | Button |
| Depth | 60.3 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Built-in Display | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | GlassCare features, MaxiFlex drawer, SatelliteClean technology |
| Drying Technology | AirDry |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 15 |
| Water use (Litres) | 11 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Noise level | 44 dB (A) |
| Smart Connected | No |
AEG FFB73727PM Dishwasher - Stainless Steel - 15 Place Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


