















The AEG FFB73527ZM Freestanding Slimline Dishwasher is a sleek and efficient appliance that will make cleaning up after meals a breeze. With a slimline design, this dishwasher is perfect for smaller kitchens or households.
Key features of the AEG FFB73527ZM Freestanding Slimline Dishwasher include:
- 9 place settings capacity, perfect for smaller households or kitchens
- Energy efficiency rating of A++ to help save on energy costs
- Five wash programs including Intensive, Eco, and Quick
- ProClean technology for a thorough clean every time
- TimeSaver function for faster washing cycles
- AutoSense feature adjusts water consumption based on the soil level of the dishes
- Quiet operation at only 44 decibels
- Delay start option for added convenience
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Slimline Dishwashers |
| Width | 44.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 44.6cm x 61.5cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | GlassCare features |
| Key Feature 3 | SatelliteClean technology |
| Key Feature 2 | MaxiFlex drawer |
| GTIN | 7332543986422 |
| Colour | Silver |
| Model Number | FFB73527ZM |
| Programmes | 160 Minutes, 60 Minutes, 90 Minutes, AUTO Sense, ECO, Extra Silent, Machine Care, Quick 30 Minutes, Rinse & Hold |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Slimline Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 45 dB |
| No. of Programmes | 9 |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Place Setting Capacity | 10 |
| Water Consumption | 9.9 L |
| Control Type | Button |
| Depth | 61.5 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | GlassCare features, MaxiFlex drawer, SatelliteClean technology |
| Drying Technology | AirDry |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 10 |
| Water use (Litres) | 9.9 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Noise level | 45 dB (A) |
AEG FFB73527ZM Slimline Dishwasher - Stainless Steel - 10 Place Settings
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


