















The AEG FFB53937ZW Freestanding Dishwasher is a top-of-the-line appliance that will make doing dishes a breeze. With its sleek design and advanced features, this dishwasher is perfect for any modern kitchen.
Key features include:
- 10 wash programs to choose from, including a quick wash and eco mode
- ComfortLift technology that allows the lower rack to be lifted up for easy loading and unloading
- AirDry technology that automatically opens the door at the end of the cycle to allow for natural drying
- XXL interior capacity that can fit up to 15 place settings
- ProClean satellite spray arm that ensures every corner of the dishwasher is reached for a thorough clean
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.8cm x 62.2cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | SatelliteClean technology |
| Key Feature 3 | AirDry |
| Key Feature 2 | MaxiFlex drawer |
| GTIN | 7332543824649 |
| Colour | White |
| Model Number | FFB53937ZW |
| Programmes | 160 Minutes, 60 Minutes, 90 Minutes, Auto, ECO, Machine Care, Quick 30 Minutes, Rinse & Hold |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 8 |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Weight | 46.8 kg |
| Water Consumption | 10.5 L |
| Shipping Height | 89.4 cm |
| Shipping Weight | 48.1 kg |
| Shipping Width | 63.5 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 62.2 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Built-in Display | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | SatelliteClean technology, MaxiFlex drawer, AirDry |
| Drying Technology | AirDry |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 14 |
| Water use (Litres) | 10.5 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Noise level | 44 dB (A) |
| Smart Connected | No |
AEG FFB53937ZW Dishwasher - White - 14 Place Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


