















The AEG FFB53617ZW Freestanding Dishwasher is a top-of-the-line appliance designed to make dishwashing a breeze. With its sleek design and innovative features, this dishwasher is sure to meet all of your cleaning needs.
Key Features:
- XXL interior space allows for maximum loading capacity
- ProClean technology ensures a thorough clean every time
- QuickSelect controls make it easy to choose the perfect settings for your dishes
- AutoSense feature adjusts water and energy consumption based on load size
- AirDry technology provides natural drying results
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.8cm x 62.2cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | SatelliteClean technology |
| Key Feature 3 | ExtraHygiene function |
| Key Feature 2 | AirDry |
| GTIN | 7332543824717 |
| Colour | White |
| Model Number | FFB53617ZW |
| Programmes | 160 Minutes, 60 Minutes, 90 Minutes, Auto, ECO, Machine Care, Quick 30 Minutes, Rinse & Hold |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 8 |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Place Setting Capacity | 13 |
| Water Consumption | 9.9 L |
| Control Type | Button |
| Depth | 62.2 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | SatelliteClean technology, AirDry, ExtraHygiene function |
| Drying Technology | AirDry |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 13 |
| Water use (Litres) | 9.9 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 44 dB (A) |
AEG FFB53617ZW Dishwasher - White - 13 Place Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


