AEG FFB53617ZM Dishwasher - Stainless Steel - 13 Place Settings
- ColourSilver
- CutleryBasket
- Energy RateD
- Noise level44 dB (A)
- Place setting13
- QuickwashYes
- Smart ConnectedNo
- Timer delayYes
- Water use (Litres)9.9
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN7332543824700
The AEG FFB53617ZM Freestanding Dishwasher is a sleek and efficient appliance that will make washing dishes a breeze. With a large capacity and advanced features, this dishwasher is perfect for any modern kitchen.
Key features include:
- ProClean technology ensures a thorough clean every time
- XXL interior allows for more dishes to be washed at once
- AutoFlex program adjusts water usage based on load size
- TimeSaver function reduces cycle time without compromising results
- A+++ energy rating for eco-friendly operation
| Manufacturer | Aeg |
|---|---|
| GTIN | 7332543824700 |
| Colour | Silver |
| Model Number | FFB53617ZM |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.8cm x 62.2cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Key Feature 1 | SatelliteClean technology |
| Key Feature 3 | ExtraHygiene function |
| Key Feature 2 | AirDry |
| Programmes | Rinse & Hold, Quick Wash |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 5 |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Place Setting Capacity | 13 |
| Water Consumption | 9.9 L |
| Control Type | Button |
| Depth | 62.2 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | SatelliteClean technology, AirDry, ExtraHygiene function |
| Drying Technology | AirDry |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 13 |
| Water use (Litres) | 9.9 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 44 dB (A) |
| Smart Connected | No |


