

















The AEG FEE63600ZM Semi Integrated Dishwasher offers powerful cleaning performance and convenient features to make dishwashing a breeze. This dishwasher is designed to be semi integrated, seamlessly blending into your kitchen for a sleek and modern look.
Key features include:
- 9 wash programs for versatile cleaning options
- ProClean technology for thorough and efficient cleaning
- XXL interior space to accommodate large loads
- TimeSaver function for quick wash cycles
- AutoDoor technology for improved drying performance
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.8 cm |
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.6cm x 57.5cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | SatelliteClean technology |
| Key Feature 3 | QuickLift basket |
| Key Feature 2 | AirDry |
| GTIN | 911524076 |
| Colour | White |
| Model Number | FEE63600ZM |
| Programmes | Economy Wash, Glass Care/Delicate Programme, Intensive Cycle, Number of Wash Programmes, Number of Wash Temperatures, Pre Rinse, Quick Wash Time |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 8 |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Place Setting Capacity | 13 |
| Weight | 38.28 kg |
| Water Consumption | 9.9 L |
| Shipping Height | 86.4 cm |
| Shipping Weight | 39.8 kg |
| Shipping Width | 63.5 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Control Type | Push button |
| Depth | 57.5 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Semi Integrated |
| Features | SatelliteClean technology, AirDry, QuickLift basket |
| Drying Technology | AirDry |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 13 |
| Water use (Litres) | 9.9 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 44 dB (A) |
| Smart Connected | No |
AEG FEE63600ZM Built In Dishwasher - 13 Place Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


