













The AEG DEX33111EM 59.4cm Built In Electric Double Oven in stainless steel is a stylish and practical addition to any kitchen. With a sleek design and advanced features, this oven is perfect for busy households and aspiring chefs.
Key features of the AEG DEX33111EM include:
- Multi-function cooking options for versatile meal preparation
- ThermiC° hot air system for even cooking results
- Precise touch controls for easy operation
- Catalytic liners for easy cleaning
- Energy-efficient performance to save on electricity costs
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Double Ovens |
| Width | 59.4 cm |
| Height | 88.8 cm |
| Product Dimensions | 88.8cm x 59.4cm x 56.8cm |
| Colour | Stainless |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | SurroundCook technology |
| Key Feature 3 | Catalytic Cleaning |
| Key Feature 2 | Timer display |
| GTIN | 7333394051994 |
| Colour | Silver |
| Model Number | DEX33111EM |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Double Oven |
| Net Main Oven Capacity | 66 L |
| Net Top Oven Capacity | 42 L |
| Oven Accessories | 2 wire shelves, Dripping Pan, Trivet |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelves | 4 |
| Weight | 52.4 kg |
| Warranty Information | automatic (consumer keeps receipt) |
| Shipping Height | 96.5 cm |
| Shipping Weight | 54 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 70.5 cm |
| Control Type | Button, Rotary Dials |
| Depth | 56.8 cm |
| Interior Light Type | LED |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | SurroundCook technology, Timer display, Catalytic cleaning |
| Second oven energy rating | A |
| Second oven capacity (Litres) | 41 - 45 |
| Main Oven capacity (Litres) | 65 to 69 litres |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | No |
| Cleaning | Easy clean enamel |
| Energy rating | A |
AEG DEX33111EM 59.4cm Built In Electric Double Oven - Stainless
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


