

SurroundCook dual multifunction double oven, touch controls, 10 main oven functions, 8 top oven functions, heat activated catalytic cleaning, fan controlled defrosting, dual circuit economy variable grill, removable door and glass panes for easy cleaning.
Width (mm): 594
Depth (mm): 568
Net Weight: 59
| Product Dimensions | 88.8cm x 59.4cm x 54.8cm |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | SurroundCook technology |
| Key Feature 3 | LCD touch control |
| Key Feature 2 | Catalytic cleaning |
| GTIN | 7332543526444 |
| Colour | Silver |
| Model Number | DCE731110M |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built-In Electric Double Fan Oven |
| Net Main Oven Capacity | 61 L |
| Net Top Oven Capacity | 43 L |
| Type of Grill/Griddle | Dual Circuit Economy Variable Grill |
| Weight | 59 kg |
| Control Type | Touch Control |
| Depth | 54.8 cm |
| Height (cm) | 88.8 cm |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | SurroundCook technology, Catalytic cleaning, LCD touch control |
| Energy Efficiency Class | A |
| Promotions | . |
| Main Oven capacity (Litres) | 60 to 64 litres |
| Main oven function | Conventional |
| Smart | No |
| Cleaning | Main Oven - Catalytic Partial |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | Needs hard wiring by us or your electrician |
AEG DCE731110M SurroundCook Built-In Double Electric Oven
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


