













| Product Dimensions | 98cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | Matt Black |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | Induction hob |
| Key Feature 3 | Catalytic oven liners |
| Key Feature 2 | SteamBake technology |
| Colour | Black |
| Model Number | CIB6742MCB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Double Oven Induction Cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 73 L |
| Net Top Oven Capacity | 39 L |
| Oven Type | Double |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelf Positions | 3 |
| Type of Grill/Griddle | Integrated full width electric grill, Grill pan included |
| Weight | 65 kg |
| Shipping Height | 98 cm |
| Shipping Weight | 67 kg |
| Shipping Width | 63.5 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Secondary Oven Features | 1 shelf / 3 shelf positions, Drop down door |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Control Type | Rotary Knob |
| Cooking Element 4 Power | Rear - Power/Diameter: 1400/2500W/140mm |
| Cooking Element 3 Power | Left Front - Power/Diameter: 2300/3600W/210mm |
| Cooking Element 1 Power | Right front - Power/Diameter: 1800/2800W/180mm |
| Cooking Element 2 Power | Right rear - Power/Diameter: 1800/2800W/180mm |
| Display Type | LED |
| Door Material | Triple Glazed Glass |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Functions: Bottom heat, Browning/Au gratin, Conventional/Traditional Cooking, Grilling, Turbo grilling, Fan cooking, Moist fan baking, light |
| Hob Element Type | Induction |
| Height (cm) | 98 cm |
| Main Oven Features | 2 shelves / 5 shelf positions, Catalytic liners, Interior light, Side Swing door |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | Induction hob, SteamBake technology, Catalytic oven liners |
| Energy Efficiency Class | A |
| Cleaning | Liners in both ovens |
| Energy rating | A |
| Clock | Programmable |
AEG CIB6742MCB 60 cm Induction Double Electric Cooker - Matte Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


