







| Colour | Stainless Steel |
|---|---|
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | Four zone Induction hob |
| Key Feature 3 | Turbo grilling |
| Key Feature 2 | SteamBake technology |
| Colour | Black |
| Model Number | CIB6742ACM |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Double Electric Induction Cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 73 L |
| Net Top Oven Capacity | 39 L |
| Oven Type | Double |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Type of Grill/Griddle | Half grill, Full grill, Turbo grilling |
| Weight | 65 kg |
| Shipping Height | 98 cm |
| Shipping Weight | 67 kg |
| Shipping Width | 63.5 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Secondary Oven Features | 1 shelf, 3 shelf positions, Door opening Style: Drop down |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Control Type | Dial |
| Cooking Element 4 Power | Rear - Power/Diameter: 1400/2500W/140mm |
| Cooking Element 3 Power | Left Front - Power/Diameter: 2300/3600W/210mm |
| Cooking Element 1 Power | Right front - Power/Diameter: 1800/2800W/180mm |
| Cooking Element 2 Power | Right rear - Power/Diameter: 1800/2800W/180mm |
| Display Type | LED |
| Door Material | Triple Glazed Glass |
| Depth | 60 cm |
| Hob Element Type | Induction |
| Main Oven Features | Catalytic liners, 2 shelves, 5 shelf positions, Door opening Style: Left-hinged |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | Four zone Induction hob, SteamBake technology, Turbo grilling |
| Energy Efficiency Class | A |
| Cleaning | Liners in one oven |
| Energy rating | A |
| Clock | Programmable |
AEG CIB6742ACM 60 cm SteamBake Induction Double Electric Cooker
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


