



















The AEG CCX6530ACM 60cm Double Oven Electric Cooker with Ceramic Hob in Stainless Steel is a versatile and stylish addition to any kitchen. With two ovens and a ceramic hob, this cooker offers plenty of cooking options for busy households.
Key features of this model include:
- Two spacious ovens for cooking multiple dishes at once
- Ceramic hob with four cooking zones for flexibility
- Programmable timer for convenient cooking
- Catalytic liners for easy cleaning
- Energy efficient design for cost savings
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Electric Cookers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | Electronic |
| Height | 91.2 cm |
| Product Dimensions | 91.2cm x 60cm x 60cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | Multilevel cooking |
| Key Feature 3 | Timer |
| Key Feature 2 | XXL capacity |
| GTIN | 7333394070896 |
| Colour | Silver |
| Model Number | CCX6530ACM |
| Key Feature 4 | The Radiant Hob |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 77 L |
| Net Top Oven Capacity | 39 L |
| Oven Accessories | Dripping Pan Black Enamel, Flat Shelf Chromed Wirework, Grill Pan Grid Chromed Wirework |
| Oven Type | Electric |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelf Positions | 7 |
| Weight | 57 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 98 cm |
| Shipping Weight | 59 kg |
| Shipping Width | 63.5 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Secondary Oven Features | Conventional/Traditional cooking, Grilling, Light |
| Secondary Oven Type | Electric |
| Control Type | Rotary Knob |
| Cooking Element 4 Power | 1.8 |
| Cooking Element 3 Power | 1.2 |
| Cooking Element 1 Power | 2.3 |
| Cooking Element 2 Power | 1.2 |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | A natural clean with steam |
| Interior Light Type | Yes |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Type | Electric |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | Multilevel Cooking, XXL Capacity, Timer, The Radiant Hob, |
| Energy Efficiency Class | A |
AEG CCX6530ACM 60cm Double Oven Electric Cooker with Ceramic Hob - Stainless Steel
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

