

















The AEG CCX1530ACW 55cm Double Oven Electric Cooker with Ceramic Hob in White is a versatile and stylish addition to any kitchen. With two ovens and a ceramic hob, this cooker is perfect for cooking multiple dishes at once.
The main oven has a large 77L capacity, making it ideal for cooking big meals or multiple dishes at the same time. The second oven has a 39L capacity, perfect for smaller dishes or keeping food warm while you finish cooking.
The ceramic hob features four cooking zones, giving you plenty of space to cook a variety of dishes. The sleek design of the hob makes it easy to clean and adds a modern touch to your kitchen.
- 55cm double oven electric cooker
- Main oven has a 77L capacity
- Second oven has a 39L capacity
- Ceramic hob with four cooking zones
- Sleek white design
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Electric Cookers |
| Width | 55 cm |
| Display Screen Type | Electronic |
| Height | 91.2 cm |
| Product Dimensions | 91.2cm x 55cm x 60cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | Multilevel cooking |
| Key Feature 3 | Timer |
| Key Feature 2 | XXL capacity |
| GTIN | 7333394071251 |
| Colour | White |
| Model Number | CCX1530ACW |
| Key Feature 4 | Radiant Hob |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Double Electric Cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 77 L |
| Net Top Oven Capacity | 39 L |
| Oven Accessories | Dripping Pan Black Enamel, Flat Shelf Chromed Wirework, Grill Pan Grid Chromed Wirework |
| Oven Type | Electric |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelf Positions | 7 |
| Weight | 56 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 98 cm |
| Shipping Weight | 58 kg |
| Shipping Width | 58.5 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Secondary Oven Features | Conventional/Traditional cooking, grilling |
| Secondary Oven Type | Electric |
| Control Type | Rotary Knob |
| Cooking Element 4 Power | 1.7 kW |
| Cooking Element 3 Power | 1.2 kW |
| Cooking Element 1 Power | 1.7 kW |
| Cooking Element 2 Power | 1.2 kW |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Height: 89.4-91.2cm, Shelf positions : 3 Top, 4 Main, Clock & Minute minder |
| Interior Light Type | Yes |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Type | Electric |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | Multilevel Cooking, XXL Capacity, Timer, Radiant Hob |
| Energy Efficiency Class | A |
| Cleaning | Main Oven - Catalytic Partial |
| Clock | Programmable |
AEG CCX1530ACW 55cm Double Oven Electric Cooker with Ceramic Hob - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


