









The AEG BSK978330B Single Electric Oven is a sleek and modern appliance that will elevate your cooking experience. With a spacious 71-liter capacity, this oven is perfect for cooking large meals or multiple dishes at once. The advanced SurroundCook technology ensures even heat distribution throughout the oven, resulting in perfectly cooked meals every time.
Key features of the AEG BSK978330B Single Electric Oven include:
- 71-liter capacity for cooking large meals
- SurroundCook technology for even heat distribution
- Pyrolytic self-cleaning function for easy maintenance
- Soft closing door for added safety and convenience
- Intuitive touch controls for easy operation
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | TFT |
| Height | 59.4 cm |
| Product Dimensions | 59.4cm x 59.5cm x 56.7cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | SteamCrisp function |
| Key Feature 3 | Pyrolytic cleaning |
| Key Feature 2 | Food Sensor |
| GTIN | 7332543776900 |
| Colour | Black |
| Model Number | BSK978330B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Oven Lining Type - Back | Pyrolytic |
| Oven Lining Type - Sides | Pyrolytic |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 2 |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Electric Grill |
| Weight | 38 kg |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Weight | 39 kg |
| Shipping Width | 63.5 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Control Type | Command Wheel |
| Depth | 56.7 cm |
| Keep Warm Function | Yes |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A++ |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | SteamCrisp function, Food Sensor, Pyrolytic cleaning |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Main oven function | Oven with steam |
| Smart | Yes |
| Cleaning | Pyrolytic |
| Energy rating | A++ |
AEG BSK978330B 59.5cm Built In Electric Single Oven - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


