



















| Product Dimensions | 59.4cm x 59.5cm x 56.7cm |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | AssistedCooking |
| Key Feature 3 | EXCite+ TFT Display |
| Key Feature 2 | Food Sensor |
| GTIN | 7332543776870 |
| Colour | Silver |
| Model Number | BPE948730M |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built-in Single Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Weight | 38.5 kg |
| Control Type | Touch Control |
| Display Type | TFT |
| Depth | 56.7 cm |
| Height (cm) | 59.4 cm |
| Features | AssistedCooking, Food Sensor, EXCite+ TFT Display |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | No |
| Cleaning | Pyrolytic |
| Energy rating | A++ |
AEG BPE948730M AssistedCooking Built-In Single Electric Oven
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

