













| Product Dimensions | 59.4cm x 59.5cm x 56.7cm |
|---|---|
| Colour | Matt Black |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | Food Sensor |
| Key Feature 2 | EXCite Touch Display |
| GTIN | 7332543995356 |
| Colour | Black |
| Model Number | BPE748380T |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Oven |
| Number of Shelves | 3 |
| Weight | 34.5 kg |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Weight | 35.5 kg |
| Shipping Width | 63.5 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Control Type | Excite Touch |
| Depth | 56.7 cm |
| Additional Information | Removable drip tray |
| Keep Warm Function | Yes |
| Height (cm) | 59.4 cm |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | Food Sensor, EXCite Touch Display, My AEG Kitchen app compatible |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | Yes |
| Cleaning | Pyrolytic |
AEG BPE748380T 63.5cm Built In Electric Single Oven - Matt Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

