











| Product Dimensions | 59.4cm x 59.5cm x 55cm |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | 77 Litre Fan, 16 Programmes |
| Key Feature 3 | 2 Shelves, Quadruple Glazed Glass |
| Key Feature 2 | 3 Pyrolytic Cleaning Cycles |
| GTIN | 7332543844760 |
| Colour | Silver |
| Model Number | BPE742380M |
| Product Category Group | White Goods |
| Removable Door | Yes |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Type of Grill/Griddle | Fixed integral Grill |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 36.5 kg |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Width | 63.5 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Control Type | Touch |
| Display Type | LED Digital |
| Door Material | Quadruple Glazed Glass |
| Depth | 55 cm |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Halogen |
| Height (cm) | 59.4 cm |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A++ |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | 77 Litre Fan, 16 Programmes, 3 Pyrolytic Cleaning Cycles, 2 Shelves, Quadruple Glazed Glass |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | No |
| Cleaning | Pyrolytic |
AEG BPE742380M 59.5cm Built In Electric Single Oven - Anti-Fingerprint stainless steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

