













Introducing the AEG BEX33501EB Built In Electric Single Oven in sleek black, perfect for any modern kitchen. This oven combines style with functionality, offering a range of features to make cooking a breeze.
Key features of the AEG BEX33501EB include:
- Large 71L capacity - perfect for cooking meals for the whole family
- Hot Air convection system for even heat distribution and consistent cooking results
- SteamBake function for moist and fluffy cakes every time
- Catalytic liners for easy cleaning - simply heat the oven to 220°C to burn off any residue
- Touch controls for easy operation and a sleek, modern look
| Product Range | Single Ovens |
|---|---|
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 58.9 cm |
| Product Dimensions | 59.4cm x 59.4cm x 56.8cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | Hot Air |
| Key Feature 3 | Aqua Clean |
| Key Feature 2 | Timer display |
| GTIN | 7333394054346 |
| Colour | Black |
| Model Number | BEX33501EB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Single Oven |
| Net Main Oven Capacity | 72 L |
| No. of Programmes | 6 |
| Oven Accessories | 2 wire shelves, Cake Tray, Trivet |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 5 |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 26.6 kg |
| Warranty Information | automatic (consumer keeps receipt) |
| Shipping Height | 65.4 cm |
| Shipping Weight | 27.6 kg |
| Shipping Width | 63.5 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Control Type | Button, Rotary Knob |
| Depth | 56.8 cm |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Yes |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | Hot Air, Timer display, Aqua Clean |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 70 to 79 litres |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | No |
| Cleaning | Pyrolytic and Steam |
| Energy rating | A |
AEG BEX33501EB 59.4cm Built In Electric Single Oven - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


