





| Product Dimensions | 60cm x 56cm x 55cm |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | SteamBake function |
| Key Feature 3 | Additional heating ring |
| Key Feature 2 | HotAir convection system |
| GTIN | 7333394009254 |
| Colour | Silver |
| Model Number | BES35501EM |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Electric Oven |
| Net Main Oven Capacity | 72 L |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 2 |
| Type of Grill/Griddle | Internal Grill |
| Weight | 31.5 kg |
| Shipping Height | 65.5 cm |
| Shipping Weight | 31.5 kg |
| Shipping Width | 62.5 cm |
| Shipping Depth | 66.5 cm |
| Control Type | Touch |
| Display Type | LED |
| Depth | 66.5 cm |
| Additional Information | Bottom heat, Conventional/Traditional cooking, Defrost, Fast grilling, Light, Moist fan baking, Pizza setting, True fan cooking PLUS, Turbo grilling Cavity coating Grey Enamel |
| Height (cm) | 65.5 cm |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | SteamBake function, HotAir convection system, Additional heating ring |
| Energy Efficiency Class | A |
| Door Type | Drop down |
| Main oven function | Oven with steam |
| Smart | No |
| Cleaning | Steam or vapour |
| Energy rating | A |
AEG BES35501EM 62.5cm Built In Electric Single Oven - Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


