







The AEG BEB335061W Single Electric Oven is a sleek and modern addition to any kitchen. With a 71-liter capacity, this oven is perfect for cooking a variety of dishes for your family and friends.
Key features of the AEG BEB335061W Single Electric Oven include:
- Fan controlled defrosting for quick and efficient thawing of frozen foods
- Hot air convection system for even heat distribution throughout the oven
- Catalytic liners that absorb and oxidize grease, making cleaning a breeze
- Retractable oven controls for a streamlined look and easy operation
- Electronic touch controls for precise temperature adjustments
| Product Range | Single Ovens |
|---|---|
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 58.9 cm |
| Product Dimensions | 58.9cm x 59.4cm x 56.8cm |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | SurroundCook technology |
| Key Feature 3 | XL baking tray |
| Key Feature 2 | EXPlore LED display |
| GTIN | 7333394009247 |
| Colour | White |
| Model Number | BEB335061W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Oven |
| Net Main Oven Capacity | 72 L |
| No. of Programmes | 9 |
| Oven Accessories | XL Baking Tray |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 2 |
| Type of Grill/Griddle | Fixed Rate Grill |
| Control Type | Rotary Touch |
| Depth | 56.8 cm |
| Interior Light Type | Halogen |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | SurroundCook technology, EXPlore LED display, XL baking tray |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 70 to 79 litres |
| Main oven function | Fan |
| Smart | No |
| Cleaning | Easy clean enamel |
| Energy rating | A+ |
| Electrical connection | Needs hard wiring by us or your electrician |
AEG BEB335061W 59.4cm Built In Electric Single Oven - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


